Mir Kalıp: İmalat sektörünün baş tacı olan kalıpçılık işini beceri ve titizlikle yapan Mir Kalıp bu sektörün Türkiye’deki temsilcisi diyebiliriz. Bu sektöre gösterilmesi gereken özeni hakkıyla gösterip bu işi gerçekten ustaca yapıyor.

Günümüzde imalat sektörünün en önemli maddesi olan kalıp ve kalıpçılık hakkında bilgi:

Kalıp istenilen dayanırlıktaki maddeyi özdeş parçalardan insan gücünün hiç kullanılmadan veya asgari olarak kullanılmasıyla elde etmek için üretilen araçtır. Buna örnek olarak elimizden hiç düşüremediğimiz telefonlar kolumuzdaki saatler verilebilir, zira bunların hepsi kalıp basımıdır. Bu aygıtın tasarımında ve yapımında emeği geçen kişilere kalıpçı denir. Kalıpçı olan bir kişi en azından kalıbı oluşturan elemanları ve bunları nerede kullanacağını, kalıp konstrüksiyonunu, kalıbın malzemesini uygun ve güzel seçmeyi bilmelidir. Kalıpçılık mesleği ismini pek duyurmasa da günümüzde en önemli ve hayatımızı çok kolay hale getiren mesleklerden birisidir. Kalıplar asgari insan gücünde ve otomatik üretim sağlarken maliyeti yüksek aletlerdir.

Plastik Üretimi:

Kömür, tuz, doğal gaz, ham petrol gibi doğal maddelerden üretilen plastiğin üretiminde damıtma, polimerleştirme, polikondansasyon gibi işlemler mevcuttur. Plastik türü çok olduğu için sınıflandırmaya gerek duyulmuş, termoplastik ve termoset olarak ikiye ayrılmıştır; termoplastikler ısıtıldıktan sonra eriyip soğutulduktan sonra eski haline dönerken termosetler sertleştiği halinde kalırlar. (PVC yaygın olarak kullanılan ve bilinen bir termoplastik)

Plastik Kalıp:

Plastik kalıp birbiri ile birleştirilen parçalardan, plastik veya metaliğin eritilip bir metal kalıbın içerisine dökülmesiyle oluşan kalıptır. Bir enjeksiyon kalıbı yardımı ile şekle sokulur. Bu işi yaparken genelde kalıp tabanı kullanılır bu taban kalıbın altına konularak bir makine tarafından kalıbın gerekli boyutlara gelmesinde yardımcıdır. Kalıplar iki yarımdan meydana gelirler. Kalıp üretilen fabrikalarda plastik enjektesinde gerekli olan delikler dikkatlice ve özen gösterilerek delinir yüzey şekillendirme işlemleri devam ederken bu kalıplar iki elektrotun olduğu bir bölüme yüksek elektrik akımına çarptırılarak plastiğin içeri kolay girmesine yardımcı olurlar. Mir Kalıp şirketi plastik kalıp üretiminde Türkiye’nin gerçekten de en iyisi.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı:

En çok plastik çeşidi üretilen kalıptır. Enjeksiyon ocağında eritilen plastiğin ham maddesi yüksek bir basınç altında kalıba enjekte edilir soğuyan plastik bir yandan sertleşirken bir yandan da bulunduğu kalıbın şeklini alır. Bu işlem çok kısa ve kullanışlı bir işlem olup Mir Kalıp şirketinde kullanımdadır. Üretimi hatalı olan ürünler tekrardan şekillendirilebilir.

Hayatımızın her alanında, kullandığımız çoğu araç gereçte plastik, plastik kalıplar önemli bir rol oynamakta.

Çalışma Saatleri

Pazartesi

08:30-19:30

Salı

08:30-19:30

Çarşamba

08:30-19:30

Peşembe

08:30-19:30

Cuma

08:30-19:30

Cumartesi

08:30-19:30

Pazar

Kapalı

İletişime Geç